Wszyscy trąbią dookoła „Jak nie rozumiesz po angielsku, to słuchaj podcastów!”, „Ale JAKICH !?!”, pytasz.

Akcja #mojenawyki czyli post gościnny u Pani Swojego Czasu
25 czerwca, 2018
Klawiatura czy długopis? Oto jest pytanie. O roli notatek w nauce języka obcego.
2 grudnia, 2018

Ile razy słyszałaś taką radę w swoim życiu ? Pewnie nawet nie zliczysz. Owszem jest to bardzo dobra rada, ale jednak to troszkę za mało. Dlaczego? Bo obecnie mamy taaaaki wybór w Internecie przeróżnych stron z podcastami, że jak stajemy w obliczu decyzji, to dostajemy oczopląsu i szału. A jeśli już coś wybierzemy, to szybko się zniechęcamy.

Dlaczego tak się dzieje? Jakie błędy popełniamy? Jakie jest antidotum na popełniane błędy?

Błąd numer 1: Rzucamy się na pierwszy lepszy podcast.
Antidotum: Wybierz podcast odpowiadający Twojemu poziomowi znajomości języka angielskiego, a jeżeli masz bardzo duże trudności ze zrozumieniem ze słuchu, to wręcz zacznij od podcastów na poziomie podstawowym lub przynajmniej niższym. Jak zauważysz postęp, przejdź do poziomu wyżej.

Błąd numer 2: Wybieramy pierwszy lepszy temat podcastu.
Antidotum: Wybierz temat, który może Cię zainteresować. Jeśli nas coś interesuje, to szybciej się tego uczymy. Szybciej przyswajamy wiedzę. Angażujemy się w to. Wkładamy serce. I wreszcie widzimy efekty. A nie marzymy tylko o tym, aby jak najszybciej to skończyć i zająć się czymś innym. Poprostu wkręcamy się w to 🙂

Błąd numer 3: Za szybko się poddajemy.
Antidotum: Pogódź się z prawdą, że nie otworzysz swojego ucha na nowe dźwięki, nowy akcent, nowe wyrażenia po wysłuchaniu dwóch lub trzech podcastów. Na to potrzeba czasu. Tak jak ze wszystkim, co do tej pory nauczyłaś się w swoim życiu. Nabycie każdej nowej umiejętności wymaga czasu i praktyki. Także DAJ SOBIE CZAS !

Błąd numer 4: Nie słuchamy systematycznie.
Antidotum: Chcesz zacząć rozumieć anglojęzyczne podcasty, filmy, seriale (jak zacząć rozumieć anglojęzyczne filmy i seriale pisałam TUTAJ), dyskusje zacznij słuchać systematycznie. I kropka. Język lubi systematyczność. Ta systematyczność nie musi polegać na codziennej porcji ćwiczeń (owszem byłoby super, gdyby Ci się udało), ale przynajmniej kilka razy w tygodniu. Ustal, kiedy wygospodarujesz kwadrans na słuchanie, a nawet 5 minut !!! Tak, są takie krótkie podcasty (propozycje znajdziesz pod artykułem).

Błąd numer 5: Nie utrwalamy nowych wyrażeń, zwrotów, konstrukcji, które padły w podcaście.
Antidotum: Słuchaj tego samego podcastu nie jeden raz, nie dwa, a kilka razy. Jest to chyba jeden z najlepszych sposobów na naukę języka obcego. Kilkukrotne słuchanie tego samego nagrania przyczyni się do bezbolesnego utrwalenia nowych wyrażeń, słownictwa, konstrukcji, a nawet akcentu. Co więcej, po pewnym czasie zauważysz, że potrafisz automatycznie wykorzystywać zapamiętane z nagrania całe zdania, a dzięki temu Twoja wypowiedź będzie bardziej spontaniczna i naturalna. Fajnym sposobem jest także prowadzenie zeszytu do podcastów. Notuj w nim wszystkie nowe zwroty, słownictwo, a nawet konstrukcje gramatyczne. Wracaj do swoich notatek regularnie. Na przykład przed słuchaniem, zrób szybką powtórkę słownictwa spisanego w zeszycie. I masz dwie pieczenie na jednym ogniu – powtórka słownictwa i słuchanie.

Dlaczego warto przekonać się do podcastów?

Bo…
– jest to całkowicie darmowe źródło materiałów do wykorzystania w nauce języka obcego
– podcasty masz na wyciągnięcie ręki o każdej porze dnia i nocy. Bez wychodzenia z domu.
– możesz słuchać podcastów kiedy tylko masz na to ochotę … na spacerze, w drodze do pracy, podczas obowiązków domowych, do poduszki
– większość portali z podcastami ma dodatkowe ćwiczenia utrwalające nowe słownictwo, wyrażenia, zwroty, idiomy itp.
– portale z podcastami oferują ogromną różnorodność poruszanych tematów. Zawsze znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Jak uczyć się z podcastów? Krok po krok.

Krok 1:

Wybierasz podcast odpowiadający poziomem do Twojej znajomości języka. Chyba, że naprawdę jesteś nieosłuchana i sprawia Ci to ogromny problem zacznij od niższego poziomu. Możesz nawet zacząć od podcastów na poziomie podstawowym.

Krok 2:

Wybierz temat podcastu, który Cię interesuje, który Cię zaciekawił. Jeśli masz jakieś hobby, wykorzystaj to i szukaj tematów z nim związanych. Wtedy sprawi Ci to jeszcze większą frajdę 🙂

Krok 3:

Słuchaj po kilka razy ten sam podcast, aż będziesz w stanie zrozumieć coraz więcej informacji i potrafiła wyłapać więcej nowych słów. A nawet słuchaj tyle razy, aż będziesz w stanie zapamiętać wypowiedzi.

Ale jeżeli masz duuuże trudności ze zrozumieniem tekstu ze słuchu to:

  • najpierw spróbuj posłuchać i cokolwiek zrozumieć. Choćby pojedyncze, wyrwane z kontekstu słowa.  Zanotuj je w zeszycie.
  • następnie słuchaj drugi raz równocześnie zaglądając do transkrypcji. Zwracaj uwagę czy w tekście znajdują się te słowa, które udało Ci się wyłowić podczas pierwszego słuchania. Jeśli są, to BRAWO TY! Coś rozumiesz, prawda !?! 🙂 
  • podczas czytania transkrypcji i słuchania podkreślaj nieznane Ci słownictwo. Staraj się domyślić ich znaczenia z kontekstu. Rób z nich notatki w zeszycie.
  • słuchaj trzeci raz już bez zaglądania do transkrypcji i spróbuj zrozumieć ogólny sens wypowiedzi. Jeśli jest potrzeba, odsłuchaj ponownie. Wiem, że ten sposób jest czasochłonny i pracochłonny, ale początki zawsze są trudne. Ale potem będziesz zbierała żniwa swojej ciężkiej pracy 🙂 Będziesz o wiele więcej rozumiała.

PAMIĘTAJ !!! Nigdy nie katuj się, że nie zrozumiałaś w 100% treści. Bo to niewykonalne ! I nawet nie o to w tym chodzi ! Nawet najlepsi nie rozumieją w 100% . Powodów ku temu może być mnóstwo: ktoś powiedział coś za szybko lub mówi jakby miał kluchy w ustach, albo padło słowo, którego nigdy wcześniej nie słyszałaś (no bo kto zna wszystkie słowa na świecie??? NIKT!). W rozumieniu ze słuchu chodzi o to, aby zrozumieć WIĘKSZOŚĆ treści. Aby zrozumieć sens wypowiadanych kwestii !

Krok 4: Słuchaj nie tylko czynnie, ale także biernie. 

O co dokładnie chodzi? Słuchanie czynne polega na aktywnym wsłuchiwaniu się w treść nagrania, zrozumieniu kontekstu, wyłapaniu zwrotów, wyrażeń. Podczas słuchania czynnego najwięcej się uczysz, ponieważ wtedy koncentrujesz się na zrozumieniu wszelkich konstrukcji, zwrotów, wyrażeń. Jeśli połączysz słuchanie czynne z notowaniem nowego słownictwa w zeszycie, to Twój mózg baaardzo szybko Ci się odwdzięczy.

Natomiast słuchanie bierne, to takie kiedy nie skupiasz się w 100% na nagraniu. Jest to tzw. słuchanie nagrania w tle, podczas gdy Ty zajmujesz się inną czynnością, np. prasowaniem, sprzątaniem, gotowaniem, malowaniem, bieganiem, itp. To jest raczej czas na osłuchiwanie się z intonacją i wymową niż czas poświęcony na zapamiętywanie nowych wyrażeń i zrozumienie kontekstu. Słuchanie bierne nie wymaga od Ciebie żadnego świadomego udziału. W pewnym sensie możemy powiedzieć, że nie słuchamy wtedy uchem, ale mózgiem (który jak wiadomo uwielbia ciągle pracować). Nawet gdy niezbyt specjalnie interesuje Cię jakiś temat, do Twojego mózgu i tak będą docierały pojedyncze zdania wypowiedzi, które mózg będzie poddawał różnym analizom i procesowi zapamiętywania. Prawda jest taka, że biernie możesz słuchać nawet 24h na dobę 🙂 ponieważ mózg się nie męczy i możemy go bardzo eksploatować. Kiedy męczą się inne nasze zmysły jak wzrok czy słuch lub nasza koncentracja spada, to nasz mózg wciąż działa i hula na pełnych obrotach ciągle coś analizując i zapamiętując.

Przyjrzyjmy się na chwilę dzieciom jak one zaczynają mówić i rozumieć nasz język. Przez pierwszy rok tylko się osłuchują z tym co wszyscy dookoła mówią. Nic nie rozumieją. Zapewne niezbyt często się na tym skupiają, bo na przykład taki maluszek większą część dnia przesypia albo po prostu sobie leży i coś tam gaworzy. Czyli słuchają biernie. Osłuchując się w ten sposób przez pierwszy a nawet drugi rok swojego życia, nagle dzieje się magia. Są w stanie wypowiedzieć swoje pierwsze słowa, potem układać pojedyncze zdania, rozumieć nas, a nawet prowadzić z nami dialog.

I właśnie dzięki temu słuchanie bierne powinno stanowić także nieodłączny element w procesie nauki języka.

Jakie podcasty zatem polecam? 

(Aby przejść do interesującej Cię strony z podcastami kliknij w nazwę strony)

Poziom podstawowy 

Learn English
Nagrania zostały przygotowane przez British Council. Każdy odcinek to rozmowa na temat spraw codziennych zawierająca przydatne słownictwo. Do każdego podcastu jest transkrypcja oraz ciekawe ćwiczenia.

Voice of America
Let’s Learn Eglish to 52 lekcje przygotowane przez Amerykańskich nauczycieli. Filmy video są nagrane z napisami. W trakcie oglądania możesz ćwiczyć wymowę za lektorem. Co piątą lekcję są większe powtórki z opanowanego słownictwa, wyrażeń i gramatyki. Dużo dodatkowych materiałów do pobrania i do druku.

Poziom średnio-zaawansowany
6 Minute English
Nagrania skupiają się na codziennych sytuacjach. Tematy są dość zabawne i interesujące, a dzięki temu zapomnisz, że uczysz się angielskiego. Do pobrania jest transkrypcja w formie PDF oraz słowniczek z najtrudniejszymi wyrażeniami.

Culips ESL Podcast
Tutaj znajdziesz serie CatchWord, Simplified Speech, Speak Easy, Real Talk, Chatterbox . W każdym odcinku dwójka prowadzących, Brytyjczyk i Amerykanka, poruszają różne tematy z życia ucząc potocznych idiomów, wyrażeń, zwrotów. Dodatkowe ćwiczenia czyli Study Guide, dostępne są po zalogowaniu się.

A Cup of English
Intrygujące historie, czytane dość wolno przez lektorkę z brytyjskim akcentem. Nie tylko ćwiczysz rozumienie ze słuchu, ale także możesz dowiedzieć się wiele przydatnych rzeczy. Transkrypcja jest do każdego podcastu. Minusem tej strony jest jednak brak dodatkowych ćwiczeń.

TED Ed 
Szeroki wybór bardzo ciekawych tematów do posłuchania. W sumie to chyba nie ma dziedziny czy tematu, który nie został poruszony na tej stronie. Do każdego podcastu jest ćwiczenie sprawdzające zrozumienie nagrania.

Poziom zaawansowany

The English We Speak
Słuchając The English We Speak poszerzysz swój zasób słownictwa o ciekawe, idiomy i kolokacje. Nagrania to przyjemne rozmowy dwóch osób, którzy omawiają jeden zwrot lub idiom, podają przykłady użycia omawianego zwrotu w konkretnym kontekście. Rewelacyjna stronka, aby naprawdę wzbogacić słownictwo i przy okazji poćwiczyć słuchanie.

TED
Bardzo popularna strona z ogromnym wyborem podcastów w formie około 20 minutowych wystąpień na przeróżne tematy. Dostępne są transkrypcje wystąpień, ale tutaj nie znajdziesz żadnych ćwiczeń językowych.

A tutaj najdziesz wszystkie poziomy:

Podcasts in English
Szeroki wybór ok. 5 minutowych podcastów także może się to okazać idealne rozwiązanie jeśli u Ciebie doba jest za krótka :). Ćwiczenia, transkrypcje, dodatki, freebies, nauka wymowy… to wszystko tutaj znajdziesz.

Elllo
Strona zawiera tysiące podcastów o różnej tematyce. Jej zaletą jest duży wybór akcentów. Do każdego podcastu jest transkrypcja z wyróżnionymi zwrotami, słownictwem, których znajomość możesz sprawdzić w ćwiczeniach. Niestety, póki co, nie ma możliwości pobrania tych materiałów.

Breaking News English
Ogromny wybór podcastów. Zaletą tej strony jest wybór prędkości odłsuchiwania – jest ich aż 5! Ponadto znajdziesz tutaj gotowe zestawy ćwiczeń do każdego nagrania w formie PDF do pobrania. Podobnie jak na Elllo wszystkie rozmowy brzmią bardzo naturalnie, a więc jest to świetne narzędzie do osłuchania się z językiem potocznym.

A jeśli interesuje Cię tematyka biznesowa to polecam Business English Pod
Na tej stronie znajdziesz bardzo duży wybór podcastów poświęconych tematom okołobiznesowym, np. spotkania biznesowe, rozmowy kwalifikacyjne, prezentacje, negocjacje, sprzedaż, marketing, itp.

Mam nadzieję, że tym artykułem przekonałam Cię do słuchania podcastów oraz, że wybierzesz coś dla siebie i już od dziś zaczniesz ich słuchać 🙂 

 

6 Comments

  1. Joanna pisze:

    Moim celem na ten rok jest w końcu ogarnąć swój angielski 😀 moja praca coraz częściej wymaga kontaktu z klientami i dostawcami właśnie w języku angielskim więc chcę przestać bać się tego języka i swobodnie się komunikować 🙂 napewno skorzystam z kilku linków i czuję, że częściej będę Cię odwiedzać tu na blogu jak i na Instagramie bo robisz naprawdę świetna robotę ! 🙂

    • Jola Cz pisze:

      Bardzo dziękuję i cieszę się, że bedziesz tu i a Instagram zaglądąć:) Trzymam kciuki za ogarnianie angielskiego! Na pewno przy systematycznej nauce się uda! Jak będziesz miała jakieś pytania zawsze możesz napisać do mnie:) Chętnie pomogę! Do usłyszenia na blog i Instagramie:)

      • Agata pisze:

        Polecam Luke’s english podcast , mnie na tyle wciągnął ,ze widzę duży progres w słuchaniu. Ale tak jak pisze autorka – systematyka to klucz . Pozdrawiam ! 🙂

  2. Ekonomia pisze:

    Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SKLEP

Logowanie

Nie pamiętasz hasła?