Angielski od kuchni cz.3

Easter is coming
28 marca, 2018
Oglądasz i oglądasz filmy po angielsku i nadal nic nie rozumiesz?
24 maja, 2018
Easter is coming
28 marca, 2018
Oglądasz i oglądasz filmy po angielsku i nadal nic nie rozumiesz?
24 maja, 2018

Nasz mózg też potrzebuje pomocy w zapamiętywaniu.

Jakie elementy składają się na sukces w nauce języka obcego? Otóż, nie ma jednej właściwej odpowiedzi… niestety… Jeśli chcemy nauczyć się danego języka obcego musimy skupić się na wielu elementach układanki, aby nasz cel zrealizować. A więc o jakich elementach tu mowa?

Przede wszystkim musimy być systematyczne. Zapamiętaj: „Język lubi regularność, systematyczność”.

Po drugie „mniej a skuteczniej”. Nie zamęczaj się maratonami godzin spędzonych nad zeszytem, książką czy nad słuchaniem 5 podcastów pod rząd, bo nie dobiegniesz do mety. Lepiej poświęć konsekwentnie 15 minut dziennie, a szybciej zobaczysz efekty, nauka będzie przyjemnością, wzrośnie Ci motywacja do nauki, a co najważniejsze Twój mózg odwdzięczy Ci się szybszym przyswajaniem wiedzy.

Po trzecie rób notatki ręcznie. Zaakceptuj ten fakt, że nasz mózg to lubi i nie pomijaj tego elementu układanki w procesie nauki. Jeśli uważasz, że robienie odręcznych notatek to strata czasu, to się mylisz (a tak niestety uważa większość dorosłych) ! Czas spędzony nad robieniem notatek już wlicza się do nauki. Twój mózg już na tym etapie koduje wiedzę.

Po czwarte naucz się robić notatki, które będą tworzyć zgrany team z Twoim mózgiem. Co ma tutaj na myśli? Otóż nic skomplikowanego. Po prostu zastosuj kilka zasad:

– pamiętaj o przejrzystości czyli zachowaniu odstępów między linijkami.

– stosuj nagłówki, żebyś wiedziała jakiego tematu dotyczą poniższe notatki. W ten sposób zawsze wszystko szybko odnajdziesz w zeszycie.

– rób myślniki, strzałki, kropki czy też stosuj numerację. Wszystko to wpływa na większą przejrzystość notatek.

– rysuj ramki, tabelki. Świetnie się to sprawdza przy wyróżnieniu najważniejszych bądź najtrudniejszych do zapamiętania części materiału, np. słówek.

-nie stroń od używania kolorowych zakreślaczy i cienkopisów. Nasz mózg bardzo lubi, kiedy najważniejsze informacje się wyróżniają.

– unikaj monotonni czyli raz zrób obramowanie najważniejszych informacji, innym razem coś podkreśl a jeszcze kolejnym razem wklej obrazek lub coś narysuj. Jesteśmy w większości wzrokowcami więc zastosowanie wszystkich takich sztuczek tylko usprawni Twój proces nauki.

– rób notatki w taki sposób, abyś z przyjemnością sięgała po zeszyt. Twórz swoje własne CENTRUM DOWODZENIA do sukcesu.

No dobra teoria teorią, a jak to może wyglądać w praktyce. Oczywiście najlepiej pokazać to o czym się mówi z własnej autopsji. Tak więc przekopałam wszystkie pudła w domu i dokopałam się do swojej studenckiej przeszłości (ech ech kiedy to było J) Początkowo były one niezbyt czytelne. Wszystko było zapisane ciurkiem jak lista zakupów, jednym kolorem i choć charakter pisma mam w miarę czytelny to raczej ciężko było znaleźć coś w takich zapiskach (tym bardziej jak czas nas goni a frustracja rośnie). Z czasem udoskonaliłam swój system notatek bardzo prostymi zabiegami – wystarczył nagłówek, obramowanie, wypunktowanie i trochę koloru i od razu moje notatki zyskały na przejrzystości. A nawet na pierwszy rzut oka było widać, że nauka szła pełna parą, bo były zmęczone życiem z extra dopiskami zrobionymi ołówkiem.

Oczywiście moje notatki mają dobrych kilka lat (ponad 10 OMG!!!). Będąc świeżo upieczoną studentką (a nawet uczennicą liceum) nie miałam zielonego pojęcia, że ręczne notatki są tak istotne w procesie nauki. Nie przywiązywałam do tego większej wagi. Dopiero kiedy zauważyłam, że nauka idzie mi jak krew z nosa, a na samą myśl o tym dostawałam dreszczy i ogarniało mnie mega zniechęcenie (a przecież musiałam się przygotować do testu, egzaminu, kolokwium… ) postanowiłam coś z tym zrobić. Zaczęłam od moich zeszytów. Usprawniłam mój system robienia notatek  w najprostszy z możliwych sposobów. Na efekty nie musiałam długo czekać. A przecież to takie proste! I owszem może to trochę więcej czasu zajmuje, ale uwierz mi, że WARTO!

Oczywiście z biegiem lat i coraz większego doświadczenia w pracy lektora system robienia notatek też ewoluował o czym już wcześniej na blogu pisałam.

Przepis na sukces w nauce jest prosty = Regularność + Kwadrans Dziennie + Dobrze Zrobione RĘCZNE Notatki

A jeśli chcesz zerknąć na moje studenckie notatki wpadaj do grupy KOBIECY Angielski na Facebooku (Link).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *