Angielski od kuchni cz.1

Angielski od kuchni cz.2
19 marca, 2018
Angielski od kuchni cz.2
19 marca, 2018

Przecież zeszyt wymyślono po coś !

Uczę angielskiego całe życie, czasami mam wrażenie że od kołyski;) Miałam okazję poznać mnóstwo ciekawych osób w mojej pracy. Każdy z nich to inna osobowość. Jedni byli bardzo poukładani i nie mieli żadnych problemów z organizacją nauki – tak jakby mieli to we krwi. Doskonale wiedzieli jak zorganizować sobie system nauki by nie utonąć w gąszczu informacji, nowej wiedzy i sterty materiałów. Potrafili naprawdę efektywnie prowadzić swoje zeszyty.

Pamiętam jednego z moich Kursantów (tak, tak moje Kochane mówię tu o mężczyźnie J ), który był mistrzem w prowadzeniu swoich notatek ! Wyobraźcie sobie, że Piotrek miał tzw. brudnopis, z którego korzystał w trakcie naszych zajęć oraz czystopis, do którego w domu przepisywał nasze notatki z zajęć. Pomyślicie: „czasochłonne”… oj tak, ale czasami trzeba się naharować, żeby odnieść sukces! A poza tym to świetny pomysł na powtórkę materiału! Ale też była Kobietka. Kasia potrafiła sprawić, że zeszyt stał się MEGA pomocnym i efektywnym narzędziem w nauce angielskiego. Wklejała fragmenty moich materiałów, tworzyła tabelki, które były extra skrótem wiedzy, zakreślała najważniejsze informacje. Po prostu MAŁE KOMPEDIUM WIEDZY! Z taką grupą Kursantów można było od razu pominąć kwestie „od kuchni” i ruszyć z kopyta do meritum.

Ale jest też druga grupa uczących się, która jest znacznie liczniejsza. Jest to grupa osób, która nie potrafi efektywnie prowadzić notatek. Wręcz często jest tak, że zeszyt traktują jako zło konieczne. Jak w takim razie oni sobie niby radzą? Otóż są tacy, którzy notują gdzieś na marginesie w książce czy też na materiałach dodatkowych (tzw. kserówkach) i mają nadzieję, że będą pamiętać gdzie co zapisali (otóż nie będą L ). Są też tacy, którzy robią notatki na luźnych kartkach. I może to nie jest głupie rozwiązanie, ale też trzeba umieć nad nimi panować. A są też i tacy, którzy jednak mają jakiś zeszyt, ale w sumie to nie wiedzą po co. Dlaczego to wszystko piszę?

Ponieważ wiem jak istotne jest, żeby zacząć UCZYĆ się z głową. Zacząć od właściwego kroku, żeby po paru miesiącach nauki nie mieć poczucia chaosu, kompletnej dezorganizacji i kołaczących się myśli: „Gdzie ja to sobie zapisałam?!?” Tak więc moja Kochana zaczynamy od początku – OD WYBORU NAJLEPSZEGO DLA WAS CENTRUM DOWODZENIA J

SPOSÓB #1
– Zeszyt z różnokolorowymi przekładkami

Taki zeszyt jest extra sposobem na grupowanie wiedzy. Ma kilka przekładek (zwykle między 4 a 5), które możemy sobie opisać względem naszych potrzeb językowych. Takie zeszyty nie wymagają od nas dużo wkładu organizacyjnego zanim zabierzemy się do nauki. Wystarczy, że zastanowisz się nad swoimi SŁABYMI PUNKTAMI, nad którymi chcesz popracować np. powtórzyć czasy gramatyczne, nauczyć się Phrasal Verbs z „give” i rozszerzyć słownictwo z zakresu „Shopping & Going to Restaurants”. Mając tak sprecyzowane CELE, możesz teraz z łatwością opisać poszczególne przekładki. Efekt będzie taki, że korzystając z tak zaplanowanego zeszytu nauka będzie dla Ciebie łatwa i przyjemna, a co najważniejsze efektywna. Zawsze będziesz wiedziała gdzie szukać danej informacji czy słówka. Nie będziesz marnowała czasu na wertowanie kartek w zeszycie, którego treść nie jest zaplanowana, na grzebanie w stosie kserówek czy też szukanie w podręczniku, bo „gdzieś to sobie zapisałaś lub podkreśliłaś.”

SPOSÓB #2
– Zeszyt bez różnokolorowych przekładek

Otóż, prawda jest taka, że najwięcej osób uczących się kupuje standardowy zeszyt. Po prostu zeszyt. I ok. To już jest dobrze, bo tak jak podkreślam zeszyt to Twoje MUST HAVE. Ale pamiętaj,  w takim zeszycie też trzeba sobie wszystko zaplanować, a nie sporządzać notatki „jak leci”, bez przemyślenia, bo utoniesz w chaosie informacji lub przestaniesz prowadzić zeszyt, bo będzie Ci się to wydawać stratą czasu. Tak więc do meritum. Kupując „normalny” zeszyt także zaplanuj jego treść , TWOJE PRIORYTETY w nauce. Podziel go na kilka rozdziałów. Każdą część zaznacz innym kolorem. Super pomysłem do zaznaczania poszczególnych rozdziałów są taśmy dekoracyjne Washi Tapes czy też karteczki Sticky Notes. I pamiętaj pierwsza strona powinna być Spisem Treści.

SPOSÓB #3
– Bullet Journal

Czy kiedykolwiek pomyślałaś o Bullet Journalu jako o miejscu do robienia notatek podczas nauki języka obcego? Jeśli nie, to zachęcam do korzystania z bujo J Prawda jest taka, że bujo możemy używać nie tylko jako planner, kalendarz, szkicownik itd., ale właśnie jako ZESZYT do nauki języka J Podobnie jak zeszyt, możesz go doskonale dostosować do swoich POTRZEB i CELÓW. Zrobić z niego TWOJE CENTRUM DOWODZENIA. Zaplanuj spis treści na pierwszej stronie. Podziel go na rozdziały za pomocą zakreślaczy, Washi Tapes lub Sticky Notes.

SPOSÓB #4
– Segregator, luźne kartki i przekładki

Ostatnim sposobem na okiełznanie naszych notatek, które z biegiem czasu rosną i rosną jest segregator. I tutaj również obowiązuje zasada przemyślenia naszych celów i poukładania tych potrzeb w logiczny sposób. Pamiętaj ! Nie umieszczaj w segregatorze zapisanych kartek „byle jak”, bo taki segregator na nic Ci się zda ! Korzystając z segregatora nie chodzi o to, żeby uniknąć stosu kartek, lecz o to, aby z nich korzystać w łatwy, efektywny i przyjemny sposób. Jak już przemyślisz co chcesz się nauczyć, co chcesz w nim notować, zatytułuj każdą przekładkę, wpinaj Twoje notatki i trzymaj się tego systemu!

 

PODSUMOWUJĄC:

– zeszyt to TWOJE CENTRUM DOWODZENIA, w którym PLANUJESZ SWÓJ JĘZYKOWY SUKCES

– treść zeszytu musi być przemyślana i zaplanowana. Zrób burzę mózgu. Usiądź z kartką papieru i zastanów się co chcesz się nauczyć, co chcesz odświeżyć, co chcesz jeszcze potrenować.

– jeśli korzystasz z zeszytu lub Bullet Journala zrób spis treści na pierwszej stronie i podziel go na rozdziały.

– jeśli wybierasz segregator, to każdą kolorową przekładkę zatytułuj.

– niech zasada LEARN WITH PLEASURE stanie się od dziś Twoim mottem. A więc podejdź do planowania Twojego zeszytu nie tylko na serio, ale również kreatywnie. Zacznij od zakupu ładnego zeszytu. Używaj zakreślaczy, Washi Tapes, Sticky Notes, ozdabiaj. Pamiętaj ! ŁATWIEJ SIĘ UCZY Z PIĘKNEGO I DOBRZE ZAPLANOWANEGO CENTRUM DOWODZENIA J

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *